Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

Ağız kokusu (Halitozis) kişinin kendisini ve çevresindekileri rahatsız edebilen, kişinin özgüvenini azaltan bir durumdur. İnsanların yaklaşık %30’u ağız kokusundan şikayetçidir. Ağız kokusunun farklı sebepleri olmakla birlikte kişi öncelikle ağız içi hijyenini tam yerine getirmelidir. Günde üç  kez en az iki dakika sürecek şekilde dişler  ve dil yüzeyi fırçalanmalı, diş ipi ve gargara kullanarak ağız içi bakımı tamamlanmalıdır.  Takma diş veya diş cihazı varsa temizlenmelidir.  Ağız içi temizliğinin tam yapılmasına rağmen uzun süre devam eden ağız kokusu şikayeti varsa mutlaka sebepleri araştırılmalıdır.

Ağız Kokusuna  Sebep Olan Hastalıklar ve  Durumlar

  Diş Çürükleri:  Diş çürükleri bakterilere üreme ortamı hazırlar. Mutlaka Diş Hekimi tarafından  tedavi edilmeli, düzenli olarak yılda iki kez Diş Hekimi kontrolüne gidilmelidir.

  Bademcik  İltihabı:   Bademciklerde meydana gelen enfeksiyon da ağız kokusuna sebep olmaktadır.  Enfeksiyonun gerilemesiyle birlikte ağız kokusu da  ortadan kalkar.

   Diyabet:   Diyabet hastalarında nefeste aseton kokusu hissedilir.

   Sigara kullanımı:  Sigara tükürük salgısını azaltır ve ağız florasını bozar. Sigara kokusu kişinin nefes borusu ve akciğerlerine siner. Bu sebeple sigara kullanımında kişide ağız kokusu oluşur.

  Böbrek Hastalıkları: Bazı böbrek hastalıklarında nefeste amonyak kokusu hissedilir.

  Kullanılan İlaçlar:  Antidepresan, Antihistaminik, Antihipertansif ilaçlar tükürük salgısını azalttığından ağız kokusuna yol açabilir.

   Ağız kuruluğu:   Az su tüketimi durumunda da bakteriler ağız içinde çoğalır. Günlük bol su tüketimi de ağız kokusunun önlenmesinde faydalı olacaktır.

  Gıdalar:  Soğan sarısak, turp ve kokulu baharatlar ağız kokusunu arttırmaktadır. Çok şekerli yiyecekler tüketmenin de ağız kokusunu arttırdığı saptanmıştır.

  Hamilelik ve Menapoz: Kadınlarda hamilelik veya menapoz gibi dönemlerde meydana gelen hormonal değişiklikler de ağız kokusuna sebep olabilir.

   Ağız kokusu başka  hastalıkların da habercisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here