Astronomi Hangi Üniversitede Var

Astronomi Hangi Üniversitede Var?

Astronomi kelimesinin Türkçe karşılığı Gök bilimi veya Gök bilimdir. Uzay ve uzay cisimlerini, gök cisimlerinin özellikleri ve birbirleriyle olan ilişkilerini, konumlarını, hareketlerini inceleyen bilim dalıdır

Astronomi bilimi biz insanların en çok merak ettiği konular arasındadır. Ülkemizde ve dünyada bu konuda eğitim almak isteyenler için çeşitli üniversitelerde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü açılmıştır. Fakat ülkemizde bu bölüm her üniversitede bulunmamaktadır.

Türkiye’de Astronomi Hangi Üniversitede Var?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü, ülkemizde sadece 4 üniversite içinde bulunmaktadır. Bu üniversiteleri sırasıyla açıklayacak olursak;

1-Erciyes Üniversitesi; Kayseri ilinde bulunan Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri adı altında birinci öğretim olarak eğitim vermektedir. Bu eğitim 4

yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Bulunduğu ilde kalacak yurt ve barınma imkanları sağlanmaktadır.

2-Ankara Üniversitesi; Ankara ilinde bulunan üniversitede Astronomi ve Uzay bilimleri olarak örgün öğretim şeklinde eğitim verilmektedir. Öğrenim yılı 4 yıldır. Ankara Üniversitesi konumu ve imkanlarıyla oldukça tercih edilen üniversiteler arasındadır. Tam bir öğrenci şehri olan Ankara’da yaşam standartları öğrencilere pek çok kolaylık sağlamaktadır.

3-Ege Üniversitesi; İzmir ilinde bulunan Ege üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü olarak birinci öğretim olarak öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrenim yılı aynı şekilde 4 yıldır. Ege Üniversitesi de bu bölümle ilgili en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. İzmir olanakları, konumu gereği pek çok yere yakın olması nedeniyle son derece cazip üniversiteler arasındadır. Ege Üniversitesi sosyal olanaklarının son derece geniş olması öğrenciler için çok büyük bir avantajdır.

4-İstanbul Üniversitesi; İstanbul İlinde bulunan İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri adı altında örgün olarak 4 yıllık eğitim vermektedir. İstanbul Üniversitesi bu bölüm için en çok tercih edilen üniversitedir. Özelikle Kandilli Rasathanesinin bu ilde olması nedeni ile bu bölüm ile ilgili araştırma ve gözlem olanağı İstanbul ilinde daha fazla olmaktadır. Konumu itibari ile bir dünya kenti olması, pek çok araştırma olanağı da sunmaktadır.

Dünyada Astronomi Hangi Üniversitelerde Var?

Dünya ülkeleri arasında Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü 14 adet Üniversite bulunmaktadır.

1-) Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ; USA; Amerika Birleşik Devletleri

2-) Harward Üniversitesi; USA; Amerika Birleşik Devletlerinin en prestijli üniversitesidir.

3-) Stanford Üniversitesi; Amerika Birleşik Devletlerinin seçkin üniversitelerinden bir tanesi daha olan Stanfod Üniversitesi mezunu olmak ayrıcalıktır.

4-) Cambridge Üniversitesi; İngiltere

5-) Yale Üniversitesi; Amerika Birleşik Devletleri

6-) İmperial College London; İngiltere Birleşik Krallık

7-) Colorado Buelder Üniversitesi; Colorado

😎 EPFL-Ekole Polytechnigue Federale de Lozan; İsviçre

9-) Tokyo Üniversitesi; Tokyo

10-) Toronto Üniversitesi; Kanada

11-) Chicago Üniversitesi; USA; Amerika Birleşik Devletleri

12-) Ludwig Maximilians Üniversitat München; Almanya

13-) Pekin Üniversitesi; Çin

14-) Singapur Ulusal Üniversitesi; Singapur

Astronomi ve Uzay bilimleri Türkçe adıyla Gök Bilimi en çok ilgi duyulan alan olmaya devam edecektir. Dünya üzerinde Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan NASA (National Aeronautics and Space Administration ) çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here