Aya İlk Ayak Basan Astronot Kimdir Ne Zaman?
Aya İlk Ayak Basan Astronot Kimdir Ne Zaman?

Aya İlk Ayak Basan Astronot Kimdir Ne Zaman?

Yüzyıllar boyunca birçok devlet ve imparatorluğun hedeflerinden biri olan Ay, uzun yüzyıllar boyunca ulaşılmaz kalarak soğuk savaş döneminin başlamasına neden olmuştur. Bu dönem içerisinde Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülüğünü çektiği soğuk savaş, bir ülkenin galibiyeti sonucunda sonlanmıştır.

Peki, aya ilk ayak basan astronot kimdir ne zaman?

Ay’a İlk Ayak Basan İnsan Kimdir?

1930 yılında Amerika’da dünyaya gelen Neil Louis Amstrong, Apollo 11 aracı uzay görevinde mürettebatta olan astronotlar arasında bulunmaktaydı. Havacılık ve uzay mühendisliği bölümlerinden mezun olarak NASA tarafından yetiştirilen astronot, bu görev ile birlikte Ay’a gönderilmesi planlanan ve daha önce 8 adet başarısız sonuca sahip Ay görevinde yer aldı. Bu görevin başarı ile sonuçlanmasının ardından Ay’a iniş yapan ve 3 astronotun Ay’a ayak basmasını sağlayan Apollo 11 uzay gemisinden ilk iniş yapan isim Neil Louis Amstrong oldu.

Ay’a İlk Kez Ne zaman Gidilmiştir?

Ay’a ilk defa başarılı insan taşımasını gerçekleştiren Apollo 11 aracı, 20 Temmuz 1969 tarihinde içerisinde Neil Louis Amstrong, Freddy Kerrack, Hambouil Garath ve Jonathan Treil’ın içerisinde bulunduğu 4 astronotu ay yüzeyine indirmeyi başardı. Bunun üzerine Ay’da ilk insan yürüyüşünü gerçekleştiren Neil Louis Astrong, Ay’a ilk ayak basan insan unvanını almayı başardı. Daha sonra iki insanlı inişin daha gerçekleştirildiği Ay projesinin öncülüğü 1969 yılında Amstrong tarafından atılmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here