Beyin İmplantı Nedir?

 

İnsan beyni bilim insanları için hala tam olarak çözülememiştir. Yıllardır beyin hakkında çalışmalar sürmektedir. Ancak sonunda insan beynini hafızasını geliştirmek adına bir yol bulunduğu açıklandı. Beyin implantı olarak bilinen bu yol oldukça merak ediliyor. İnternette Beyin İmplantı Nedir soruları sıkça soruluyor.

Hafıza Stimülatörü Projesi

Nörolojik implantların beynin işlevini arttırdığı belirlendi. Uzun süredir işe yaradığı bilinen bu yöntemin yanı sıra beyni dinleyen bir cihaz geliştirildi. Bu implantın ismi ise hafıza simülatörü projesi olarak belirlendi.

Başkan Obama’nın bu projesi kapsamında insan beynini daha iyi anlamak amaçlandı. Yüzde 15 oranında güçlendirme sağlayan implant yalnızca gaziler ve alzheimer hastataları için uygulanacak.Beyin İmplantı Nedir  ailenin unutulması ya da beyinde meydana gelen herhangi bir hasar için oldukça işe yarayabilecektir.

Beyindeki iki beyaz çıkıntı olarak bilinen hipokamya ile doğrudan temas eden bu implant hafızanın çağrılmasına yardımcı olabilecek. Bu ögeler ise olaylar ve şekiller olarak sıralanabiliyor.

Gönüllüler Yoluyla Gerçekleşecek

Bir grup bilim insanı tarafından yürütülen araştırmalar cihazı test etmek amacıyla klinik izleme yapılacak 25 hasta belirlendi. Gönüllülerin beynine ince sondalar yardımıyla cihaz yerleştirildi. Beyin İmplantı Nedir her bir gönüllünün sözcükleri nasıl öğrendiği ve çağrılma seviyesi incelendi.

Yeni bir hedef ise daha eski anıları hatırlayabilmek. Ancak bu durum implantın daha ileriye gitmesini gerektirdiği için henüz yapılmadı. Yapılan bu testler ve araştırmalar sonucunda yapılan açıklamalarda beynin işlevlerinin önemli ölçüde arttığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here