Hepatit B Nedir?

Hepatit B, diğer bir adıyla taşıyıcı birey olmak demektir. Hasta bu hastalığı kanında taşır. Hepatit B olan kişi sağlık anlamında beslenmeye dikkat etmelidir.

Hepatit B Kansere Neden Olur Mu?

Hepatit B genetik bir hastalık olacağı gibi sonradan ilerleyen bir hastalıkta olabilir. Hepatit hastalığı özellikle 3 evrenden oluşur. Bu üç evre Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C’dir. Hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır. Nefes yoluyla, kan yoluyla ve farklı yollarla da bulaşabilir. Hepatit B ise sadece kan yoluyla ve cinsel ilişki ile bulaşır. Bunların dışında herhangi bir yol ile Hepatit B bulaşmaz. Hepatit B olan kişi başka bir kişiye kan veremez. Çünkü hastalığını kanında taşımaktadır ve ömür boyu taşıyıcı olarak yaşamını sürdürür.

Hastalığın ilerleme süreci ise çok yağlı beslenmek, fazlaca gazlı yiyecek ve içecek tüketmek, sağlıksız beslenmek ve en önemli unsur stres ve gerginliktir. Bu anlamda hastalığı ilerleyen kişinin karaciğeri yağlanır. Hasta bu belirtileri taşıyorsa belli bir süreçten sonra siroz olur. Tedbir alınmadığı taktirde ise karaciğer kanseri ile karşı karşıya kalabilir. Hepatit B olan kişinin ilaç tedavisi yoktur. Kişi beslenmeye ve moral durumuna dikkat etmelidir. Hepatit B ölümcül bir hastalık değildir. Ancak bu durumlara dikkat edilmez ise Hepatit B, Hepatit C’ye dönüşebilir. Hepatit C ise ölümcül bir hastalıktır.

Hepatit B Nasıl Oluşur?

Hepatit B kan yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Bu anlamda Hepatit B olan bir hasta sağlıklı bir kişiye kan verirse kişi Hepatit B olur. Cinsel ilişki yoluyla tedbir alınmadığı taktirde sağlıklı kişiye hastalık bulaşabilir. Sağlıklı olan kişiye cinsel ilişkiye girmeden önce hastalığın bulaşmaması adına bir aşı vurulur. Böylelikle kişiye hastalık bulaşma ihtimali yoktur. Kişi bu hastalığı genetik olarak yaşama durumu olabileceği gibi sonradan da kan yoluyla veya cinsel yolla ile de bulaşabilir. Belli dönemlerde hastalık doktor kontrolü altında kan tahlilleri yapılarak hasta tedavi sürecine alınmalıdır. Hastalığın belirtileri ise halsizlik, iştahsızlık, gözlerde sarılık, mide rahatsızlığı, bulantı, kusma gibi durumlar meydana gelebilir. Hepatit B kronik bir hastalık olarak da bilinir.

Hastalık kimi zaman sessiz bir şekilde de ilerleyebilir. Hastalıkta bağışıklık kazanma süreci yaşanırsa hastalık geçici olabilir ancak bağışıklık kazanılmaz ise hastalık kronikleşir. Hepatit B olan anne çocuğuna da Hepatit B geçirme olasılığı yüksektir. Bazen hamileliğin son haftalarında bazen de doğum sırasında hastalık bebeğe bulaşabilir. Bu yüzden doğumdan hemen sonra bebeğe aşı vurulmalıdır. Hepatit B olan hamile birey, hamilelik esnasında devamlı olarak kontrol edilmelidir. Hepatit B’den korunmanın yolu ise aşılama yöntemidir. Aşılama yönteminin yapılamaması durumu ise kişinin alerjisi olmasıdır. Kontroller sağlandıktan sonra aşılama yapılabilir. Çocukluk çağında ve hastalığı fazlaca ilerlemiş kişilere aşılama yöntemi ücretsiz olarak yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here