Hipertiroidi Eklem Ağrısı Yapar Mı
Hipertiroidi Eklem Ağrısı Yapar Mı

Hipertiroidi Eklem Ağrısı Yapar Mı?

Hipertiroidi boyun ön bölgesinde yer alan tiroid bezinin fazla çalışması ile seyreden bir sendromdur. Hipertiroidide ilgili bezin fazla miktarda T4 ve T3 adı verilen hormonları salgılaması sonucu vücutta metabolik sürecin artması söz konusudur.

Türkiye’de hipertiroidinin en sık görülen formu Graves Hastalığıdır. Hipertiroidi vakalarının dörtte biri Graves Hastası olarak görülmüştür. Graves hastalığında vücut kendine karşı antikorlar geliştiriyor. Yani vücut kendisine karşı bir savaş gerçekleştiriyor. Bu da otoimmün antikor dediğimiz kendi hücrelerine saldırı ile tiroid bezinin haraplaşmasına neden oluyor.

Bu da kilo alamama, nabzın yüksek sayılarda atışı, kalp atım gücünün artırılmaya çalışılması gibi birçok bulgu ile karşılaşmaya neden oluyor. %6-7 oranında deri döküntüleri, eklem ağrıları bulguları da verebiliyor.

Hipertiroidi Yapan En Sık Neden Nedir?

Hipertiroidi en sık Graves Hastalığı olarak karşılaşılır. Graves hastalığına özgül bulgular arasında eksoftalmus önemli bir yer kaplar. Gözlerin dışa doğru çıkıntı pozisyonunda durması olarak nitelendirilebilecek olan bu bulgu hekimlerce tanı koymada sıkça kullanılan bir durumdur.

Ayrıca Graves Hastalığı bulguları arasında:

  • Çarpıntı
  • Yüksek nabız ve yüksek tansiyon
  • Eksoftalmus (Gözlerin normal pozisyonuna kıyasla daha dışta olması)
  • Sinirlilik
  • Derinin incelmesi
  • Uykusuzluk
  • Persistan diyare (Geçmeyen ishal) gibi birçok bulgu sayılabilir.

Hipertiroidi Mekanizması Nasıldır?

TSH yani Tiroid Stimülan Hormon hipofiz bezinden salgılanır. Hipofiz bezinden salgılandıktan sonra kan yoluyla tiroid bezine gider ve oradaki hücreleri uyarır. Daha sonrasında o hücreler T3 ve T4 adı verilen hormonları salgılarlar. Bunlar kendi içerisinde dönüşüm sağlayarak periferdeki yani vücuttaki hücrelerin uyarılmasında önemli bir rol alırlar.

Hipertiroidi ile Hipotiroidi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hipotiroidide tiroid bezinin az çalışması ve az hormon salgılamasına bağlı vücuda gönderilen uyarı düşüktür. Bu nedenle uyuşukluk, uyku hali, ciltte solukluk gibi bulgular görülür. Ancak hipertiroidi gibi tablolarda hormon fazlalığına bağlı olarak vücut uyarılmıştır. Hasta alert bir formdadır. Sinirlilik, kilo alamama, cildin incelmesi gibi tablolarla karşılaşmak mümkündür. Tüm bu nedenler hastalığın genel belirtileridir. Hastalığa ancak bir hekim tanı koyabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here