Maymun Aklı Kitabı Hakkında

Maymun Aklı Kirtabı Hakkında

Birçok insan gibi kaygı (Anksiyete bozukluğu) tanısı konan kişinin anlatıldığı kitap Daniel Smith en beğenilen eserleri arasında yer alır. 20 yıl gibi bir zaman zarfında kaygıları ile boğuşan, yenik düşen kahramanın sonunda bu mücadeleyi kazanması ile kitap son bulur. Kitap kahramanının başından geçen olaylarda yaşanılan;

  • Endişe
  • Sahtelik
  • Kaçınılmazlık
  • Dayanılmazlık duyguları sayesinde bazı kaygıların aşılabileceğinin farkına varılması sağlanmaktadır.

Kitap hakkında

2014 yılında ilk baskısı çıkan kitap 240 sayfadan oluşuyor. Türkçe dahil pek çok dile çevrilen kitabı temin etmek isteyenler kitapçılardan veya internet ortamından satın alabilir. Fiyatı son derece uygun olan kitap internet ortamından satın alındığında adrese teslim edilmektedir.

Kitabın Özeti

Gölete 3 yaşında düşerek boğulma tehlikesi geçirerek anksiyete yaşayan kahraman 15 yaşında ilk cinsel deneyiminde yaşadıkları sonrası had safhaya ulaşan sorunu ile mücadelesini anlatıyor.

Daniel Smith kaygı bozukluğu ile mücadelede yaşanılanları esprili ve örnekleyici açıklamalarla anlatarak Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı Maymun Aklı kitabında panik atak olaylara özellikle vurgu yapmaktadır.

Kitapta kaygıların çeşitliliği de yer alıyor ve bu süreçte yapılabilecekler ele alınıyor;

  • Düzensiz tırnaklar,
  • Kemirilmiş tırnak etleri,
  • Terli avuç içleri,
  • Aşırı göz kırpmak,
  • Hareketsiz oturamamak.

Bu benzerlikleri maymunda da görülmesi üzerine kendini maymunla eşleştirmektir.

Esprili bir dil

Yazarın kendi hayat hikayesinden ortaya çıkan eserde kaygılarla baş etmede rol model olarak maymun örnek alınmış ve maymunun hareketleri ilham kaynağı olarak esprili bir dille yönetilmiş. Kaygılarla baş etmede örnek seçilen maymun kitabın adı olarak ta uygun görülmüş.

Psikolojik kitap türü

İnsan beyninde yer alan tüm sorunlardan biri olan kaygının konu alındığı kitap psikolojik anlamda bir destekleyici durumunda. Ders kitabı olarak ta okutulabilecek olan kitap kişisel gelişim içinde son derece faydalı olacaktır. Tam bir reçete kıvamında olan kitap pek çok kişi tarafından sevilerek okunmuş olup herkesin kendi kaygıları çerçevesinde faydalı olmuştur. Psikolojik kitapseverler için rahatlıkla önerilecek olan kitap endişe ve kaygıların azalmasında önemli rol oynayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here