Polimiyalji Romatika Nedir

Polimiyalji Romatika Nedir?

Polimiyalji romatika, bir kas hastalıkları türüdür ve kaslarda tutulmaya sebep olur. Hastalığın nedeni ise tam olarak bilinmemekle beraber en sık 50 yaş üstü kadınlarda görülür. Hastalığın teşhisi ise uzun sürebilir. Zira diğer kas hastalıkları ile benzerlik taşır.

Polimiyalji Romatika Sebepleri

Polimiyalji romatika hastalığının sebepleri genel anlamda vücudun bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Hastalığı tetikleyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler ise çevresel durumlardan dolayı oluşur ve bazı bölgelerde sık bir şekilde görüldüğü gözlemlenir. Bu nedenle genetik yatkınlıkta hastalığa sebep olan etkenler arasındadır.

Genel Belirtileri

Polimiyalji romatika bağ dokularını ve kasları etkileyen bir hastalıktır. Belirtiler ise her hastada hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir ve vücudun çeşitli bölgelerinde bu hastalığa dair bulgular yer alır. Kişilerde halsizlik ve yorgunluk hali oluşur.

Bazı hastalarda ateş de görülür. Çok sık kas ağrıları yaşanır ve bu kas ağrıları genel olarak kalça, boyun ve omuz çevresinde görülür. Ayrıca kaslarda bir gerginlik hali de meydana gelir ve vücudun eklem bölgelerinde ise şiddetli ağrılar hissedilir. Bunun yanında ani kilo kaybı da çok sık rastlanan bir durumdur.

Ciddi Belirtileri

Polimiyalji romatika hastalığının bazı ciddi belirtileri de mevcuttur. Bu durumlar ise hayati bir boyuta gelmektedir. Bazı hastalarda da temporal arterit görülür. Hastalarda meydana gelen bu durum da bağışıklık sisteminin bozukluklarına sebep olur. İltihaplanmalar ise beyinde çeşitli sorunları ortaya çıkarır.

Bunların dışında hastalarda görülen diğer ciddi belirtiler ise şunlardır:

  • Bilinç kaybı,
  • Ruh halinde değişim,
  • Felç ve kısmi felç,
  • Halüsinasyon görme,
  • Konuşma bozukluğu,
  • Görme kaybı,

Göz ağrısı gibi belirtiler hastalarda yaşanan ciddi belirtilerdir. Bu belirtiler görülen hastalar, tedavi uygulamalarını aksatmamalıdır.

Polimiyalji Romatika Tedavisi

Bu hastalığının tedavisinde acıyı, ağrıyı ve iltihabı hafifleten tıbbi ilaçlar kullanılır. Tedavide önemli olan şey ise hastanın şikayetlerini mümkün olduğu derecede azaltmak ve ilerde bu hastalığın tekrarlamasını engellemektir. Hastada uygulanacak olan ilaç tedavisinin yanında kişilerde beslenme düzenine de dikkat edilir. Spor ve egzersizler ise hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde arttıracaktır ve bu durum eklem ve kaslara binen yükü de azaltmaya yardım edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here