Şeker Hastalarında Göz ŞişmesiŞeker Hastalarında Göz Şişmesi

Şeker Hastalarında Göz Şişmesi

Şeker hastalığı olarak bilinen diabetes mellitus, kronik bir hastalıktır. Hastalığın oluşmasında genetik faktörler kadar çevresel etmenler de önemli rol oynar.

Şeker Hastalığı Türleri

Şeker hastalığında kan şeker seviyesi çok yüksektir. Hücreler kandaki şekeri kullanamadıkları için besinlerle alınan şeker kanda sürekli yükselme ile seyreder. Hücrelerin şekeri kullanabilmesi için vücuttan salgılanan insülin adlı hormona ihtiyaç vardır.

Tip bir diyabet hastalarında insülin vücuttan hiç salgılanmaz. Tip iki diyabet hastalarında insülin vücuttan salgılanır fakat vücuda yetmez. Kan şekerinin sürekli yüksek seyretmesi birçok organa zarar verir. Böbrekler, göz, sinirler en çok etkilenen organlardır. Şeker hastalarında göz şişmesi daha çok böbreklerin etkilendiğinin bir göstergesidir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri her kişide aynı dozda görülmez, ama bazı ana belirtiler herkeste aynıdır.

Bunlar;

  • Sık idrara çıkma
  • Çok su içme
  • Ağız kuruluğu
  • Yedikçe zayıflama
  • Vücutta oluşan yaraların geç iyileşmesi

Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi sürecine erken başlanır ve vücuda olan etkileri en az da indirilmiş olur.

Şeker Hastalarında Beslenme

Şeker hastalarında beslenme tedavinin önemli bir parçasıdır. Tedavi ilaç, spor ve diyet üzerine kuruludur. Şeker hastalarının beslenmesi gün içerisinde altı öğün olarak planlanır. Üç ana üç ara öğün olarak planlanır. Az ve sık yemek çok önemlidir. Diyette karbonhidrat ve şekerden uzak durulması gerekir. Şeker hastaları diyetlerine uydukları takdirde çok uzun yıllar sağlıklı yaşam sürdürebilirler.

Şeker Hastalığında Tedavi

Tıp ilerledikçe birçok hastalıkta da tedavi seçeneği artmaktadır. Şeker hastalığında tedavi yöntemlerinde ilaç kullanımı ilk sırada yer alır. Tip bir diyabet hastalarında insülin olmazsa olmazlardandır. Tip iki diyabet hastalarında tedavi hastanın vücuduna ve yaşam tarzına göre planlanır.

Örnek vermek gerekecek olursa kilolu insanlarda vücuda insülin yetmediği için kişinin kilo vermesi sağlanır. Son zamanlarda tıpın ilerlemesi ile birlikte cerrahi yöntemler de şeker hastalığı tedavisine dahil edilmiştir. Şeker hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Kişi dikkat ettiği süre içerisinde uzun ve konforlu bir yaşam sürebilir. En doğru tedavi kişinin doktoru ve diyetisyeni ile ortaklaşa olarak planlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here