Spondiloartropatiler Nedir

Spondiloartropatiler Nedir?

Spondiloartropatiler, leğen kemiği ekleminin ve omurganın iltihabı sonucu meydana gelen bir romatizma türüdür. 40 yaş öncesi dönemde başlayan bu hastalık, sabahları belirgin bir şekilde olan bel ve kalça ağrısı şikayetiyle kendisini gösterir. Spondilartropatiler, bazen iltihabi bir barsak hastalığı ya da sedef hastalığıyla beraber görülebilir ve genital enfeksiyonu ile de ortaya çıkabilir.

Spondilartropatiler Kaç Çeşittir?

Spondilartropatilerin genel olarak 4 farklı tipi mevcuttur.

Bu spondilartropatileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ankilozanspondilit,
  • Psöriatikartrit,
  • Enteropatikartropatiler,
  • Reaktif Artrit olmak üzere dört tip spondilartropatiler vardır ve bu sponilartopatilerin çeşitlerine ve derecelerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Spondilartropatiler Belirtileri

Spondiloartritlerde ilk önce sinsi bir şekilde başlayan bel ağrısına rastlanır olmaktadır. Spondiloartrit hastalarında yaşanan bel ağrıları istirahate bağlı olarak bir düzelme gerçekleşmez. Yalnızca egzersizlerle ve spor yapmakla bel ağrılarında bir düzelme görülür. Hastaların sabahları uyandıklarında bel ve kalça kısmında tutukluk gözlemlenir ve bu tutukluk da 30 dakikadan daha uzun bir süre içinde olur.

Bunun yanında gözde üveit adı verilen bir göz iltihabı da olabilmektedir. Aynı zamanda ayak bileği, dizler, ayak parmak eklemleri ve kalçalarda ise şişme ile ağrı yaşanabilir. Spondiloartrit hastalarında görülen en önemli bulgu ise topuk ağrısıdır. Spondiloartrit hastalarında ayrıca ciltte iltihaplı bir şekilde görülen cilt lezyonları, kırmızı sertlikler ve ağızda tekrarlayan yaralar görülebilir.

Spondilartropatilerin Nedenleri

Spondilartropatiler hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber hastalığa genlerin etkide bulunduğu düşünülür. Bu hastalık direkt olarak ebeveynden çocuklara geçmez. Bu hastalık aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık da değildir ve başka birinden size geçemez.

Tedavi Süreci

Yalnızca omurgası ve sakroiliak eklemleri tutulan kişilerde antienflamatuar ilaçlar ve tedaviden cevap alınamayan hastalarda biyolojik tedaviler uygulanır. Aynı zamanda periferik eklemleri tutulan kişilere salazopyrin, steroid, leflunomide ve methotrexate gibi ilaçlar verilir. Bunun yanında hastaların mutlaka kendilerine uygun olan egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaları gerekir. İlave olarak da uveit, sedef hastalığı ya da inflamatuar barsak hastalığı olan kişiler ise bu hastalıkları için ilgili uzmanlar aracılığıyla tedavi olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here