Web SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin Google ve benzeri arama motorlarında iyi performanslar sergilemesi için yapılan çalışmalar bütününe verilen isimdir. Web sitesinin arama motoru sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmesi adına SEO çalışmaları yapılır. Web SEO sürekli geliştirmeler yapmayı gerektiren bir süreçtir. SEO çalışmaları ile web sitenizin performansını oldukça artırarak daha fazla ziyaretçiye erişebilirsiniz.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, web sitesinin trafiğini daha fazla artırmak için kullanılabilecek farklı teknik ve stratejileri içerir. Arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi trafiği, organik olarak da bilinir. Site ziyaretçileri, içeriklerinizi aktif olarak aramak ve daha çok dönüşüm yapma eğilimindedir. Hangi sektörde yer alırsanız alın, rakiplerinizden daha başarılı olmak zorlu bir iştir. Ancak Arama Motoru Optimizasyonun başladığı yer de tam olarak da burasıdır. Google ve benzeri arama motorlarının sitede bulunan içeriklerinizi okuması ve anlaması (web sitesi optimizasyonu) adına çalışmalar yaparsanız, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Web SEO’da Anahtar Kelimenin Önemi

Anahtar kelime, SEO stratejileri için olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple analitik bir yaklaşım sergilemelisiniz. İlk olarak potansiyel ziyaretçilerinizi düşünmelisiniz. Potansiyel ziyaretçileriniz ne tür aramalar yapıyor? Ya da ne istiyorlar, gibi soruların cevabını bulmanız gerekiyor. Bu cevaba göre de siteyi optimize etmeniz gerekiyor.

Ayrıca sitenizi yüzlerce terim için optimize edemezsiniz. Bu sebeple de anahtar kelime çemberini oldukça daraltmalı ve oldukça spesifik düşünmelisiniz.